0

نظم چیست؟

دسته بندی ها : انظباط فردی ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ امیرعلی بهلگردی 366 بازدید
نظم

 

سلام دوستان خوبین خسته نباشین خیلی خوشحالم که دارم امروز دوباره باهاتون صحبت می کنم .  امروز می خوام باهاتون راجع به نظم صحبت بکنم.

 نظم چیست ؟انسان منظم چه کسی است؟ و در کل نظم چگونه است؟

خب بذارید یه سناریو فرضی تعریف کنم براتون.

فردی رو تصور کنید که وقتی از بیرون میاد خونه سوییچ ماشینشو میندازه یه گوشه ، لباس هاشو میندازه یه گوشه ، جوراباشو گلوله میکنه میندازه یه گوشه و بعد ول میشه روی تخت. خستگیش که رفع شد پا میشه ، غذا درست میکنه ، غذاش هم که خورد تموم شد همه ظرف ها رو باهم ول می کنه روی ظرف شویی.

بعد یک ساعت بهش زنگ می زنن میگن بیا که عزیزت حالش خوب نیست و بستری شده داخل بیمارستان . حالا این آدم باید اول جوراباشو پیدا کنه ، بعد لباس های چروکشو پیدا کنه و بعدش بره دم ماشین تازه بفهمه سوییچ ماشینش تو جیب کتش نیست. حالا باید بره داخل خونه که سوییچ رو برداره و میبینه که کلیدش رو هم داخل خونه جا گذاشته.


حالا فکر کنیم این یک حالتش بود .تموم نشده باز هم ادامه داره …

توی حالت دوم میگیم کلید داره ، وارد خونه میشه وسوییچ ماشینش رو برمی داره و میره سمت بیمارستان. توی بیمارستان همه چیز به خوبی و خوشی تموم میشه.اون عزیزش رو سوار ماشینش میکنه که ببره چند رزو خونه خودش تا ازش مراقبت بکنه. حالا تو راهه و داره بر میگرده و یادش میوفته وای خونه نا مرتبه ، ظرف ها رو نشسته و برسن خون آبروش جلوی مهمونش میره.

خب به نظرم تا همینجا بسه D:

این همه بدبختی برای نظم نداشتن ارزششو داره واقعا ؟

بله درسته نظم داشتن یکی از مهم ترین مسائل در زندگی مدرن و شلوغ امروزه؛ چراکه آدم ها امروزه باور دارند که زمان زیادی در زندگی ندارند تا به همه کار ها برسند. پس داشتن نظم حجم زیادی از زمان رو برای شما صرفه جویی میکنه.

یا مثلا یک قرار کاری بسیار مهم دارید. آیا درسته که دیر برسید؟

یا وقت دکتر دارید که قطعا دکتر وقتتون رو به یک دیگه میده اگر دیر برسید

حالا بریم سراغ تعریف نظم. نمی خوام مستقیم نظم رو تعریف کنم بلکه میخوام آدم منظم رو تعریف کنم.

 با همین پاراگراف های بالا میتونید متوجه بشید که مفهوم نظم چیست نظم یعنی: انجام کارهایی که باید انجام شوند تحت هر شرایطی

آدم منظم به کسی گفته میشه که کار هایی رو که باید انجام بده رو تحت هر شرایطی انجام میده. چه بیمار باشه ، چه خسته باشه ، چه حال نداشته باشه و شاید هزاران دلیل و بهونه دیگه.

مسلما همچین آدمی برای هر چیزی جای مشخصی داره ، هر چیزی رو که برداره دوباره سر جاش میزاره ، کار هاش رو به موقع و بر اسا برنامش انجام میده ، یک برنامه و تقویم مشخص و منظم داره و ..

شما  میتونید بعد از وارد شدن به خونه سوئیچ پرت کنید یا لباس هاتون رو بندازید گوشه اتاق ولی چون شما آدم منظمی هستین این کار رو نمی کنید

همونطور که میدونین نظم یکی از مهم‌ترین مسائل روزمره در زندگی هر انسان هستش. نظم نتنها به رویه زندگی ما کمک میکنه بلکه به ما در مدیریت زمان هم کمک می کنه.

همین که ما هر چیزی رو بر میداریم سرجاش بذاریم یا برای هرچیزی جای مناسبی تعبیه کنیم خودش کلی در مصرف زمان صرفه جویی میکنه.

 

 حالا چند راهکار برای منظم بودن:

 یک: برای هرچیزی جای مشخصی تعبیه کنیم ؛میتونیم این کار را با کمک کارتون ها جعبه ها و کیسه های پلاستیکی انجام بدیم. وقتی هرچیزی جای مشخصی داشته باشه موقعی که به وسایل نیاز داریم  راحت میتونیم اونها را پیدا بکنیم.

دو: هر چیزی را بر میداریم دوباره به سر جایش برگردانیم این مسئله هم جدای از مسئله قبلی نیست در واقع به ما کمک می کنه تا هر وقت به وسیله ای نیاز داشتیم بتونیم بلافاصله پیداش بکنیم.

  سه:  از تقویم ، دفتر و نرم افزار های برنامه ریزی استفاده بکنیم.

 دفتر برنامه ریزی به ما کمک  میکنه تا برنامه کوتاه مدت  خودمون روهمیشه جلوی چشم داشته باشیم و کارهامون رو اولویت بندی کنیم

تقویم برنامه ریزی به ما کمک میکنه تا دورنگار ای از برنامه کلی مون داشته باشیم. این دورنگار میتونه یک الی شش ماهه یا یک ساله باشه.

نرم افزار های برنامه ریزی از نرم افزارهای برنامه ریزی می توان به نرم افزار ووندرلیست ، تریلو ، تودوایست  اشاره کرد که کار بااینها  رو آموزش می دهم بعدا.

 چهار: سعی کنید در برنامتون نظم شخصی داشته باشید اگر راجع به نظم شخصی اطلاعاتی ندارید میتونید اینجا کلیک کنید.

پنج: سعی کنید کارهاتون رو دسته بندی کنید و کارهایی که به هم مربوط هستند رو با هم انجام بدید و کارهایی که نیاز به صبر کردن دارند رو طوری مدیریت کنید که بتونید در فاصله انجام یک کار یک کار دیگه رو انجام بدید.

به مقاله نظم شخصی هم سر بزنید

به اینستاگرام من هم سر بزن

لطفا به سایر مقالات من هم سر بزن

 

امیرعلی بهلگردی
امیرعلی بهلگردی

کانال تلگرام رو داشته باشی ازمون عقب نمیمونی (یواشکی قندشکن بزن) عضویت در کانال تلگرام

مطالب زیر کاملت میکنه :

از آن جایی که سایت ما یک سایت آموزشی هست فقط دیدگاه هایی تایید خواهند شد که شرایط زیر را داشته باشند:
 • محتوا صرفا جنبه آموزشی داشته باشد.
 • دیدگاه حاوی تجربه و دانش و ایده شما باشد.
 • دیدگاه شما مطلبی را به مطلب ما اضافه کند.
هر گونه محتوایی غیر از این تایید و ثبت نخواهد شد.

نظرات کاربران

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :

  عضویت در امیرعلی نیوز

  با عضویت در امیرعلی نیوز از همه چیمون با خبر باش...