0

مدیریت زمان های مرده

دسته بندی ها : مدیریت زمان ۳ تیر ۱۳۹۸ امیرعلی بهلگردی 160 بازدید

زمان های مرده

وقتی صحبت از مدیریت زمان میشه، همونطور که بارها گفتم، منظورمون خود زمان نیست؛ بلکه منظورمون استفاده درست از زمان به عنوان یک منبع مهم و رایگانه.

در حقیقت هدف از مدیریت زمان ایجاد یک تعادل کلی بین زندگی کارهاست.

اگر بخوایم زمان ر مدیریت کنیم فقط کافیه متوجه کارهایی باشیم که در لحظه داریم انجام میدیم. یعنی چی؟ الان بهتون میگم!

یعنی اینکه اگر من وارد اینستاگرام میشم متوجه این باشم که این زمان رو برای اینستاگرام گذاشتم یا مثلا اگر دارم تلویزیون نگاه می کنم متوجه باشم که این زمان رو برای  تماشا کردن تلویزیون گذاشتم. خیلی مهمه که وقتی کاری رو انجام میدیم متوجه گذر زمان در لحظه هم باشیم.

شده که هر از گاهی وارد اینستاگرام بشی و ببینی که مدتهاست داخل اینستاگرام در حال چرخیدن هستی اما واقعا نمیدونی داری چیکار میکنی؟

 خب این دقیقا مثل این میمونه که پاشی بری توی آشپزخونه در یخچال رو باز کنی چند تا کمد رو بررسی کنی و بعد بدون نتیجه برگردیو بشینی سر کارت.

پس مهم اینه که در لحظه بدونیم داریم چه کاری رو انجام میدیم.

اما هر از گاهی اتفاقات ناخواسته یا خارج از کنترلی میفته که باعث میشه ما با زمان‌ های مرده مواجه بشیم.

مرده

بذار اول یک توضیح کوچولو درباره زمانهای مرده بدم:

اصولا زمان مرده رو به زمانی میگیم که اجباراً در اون ها قرار می گیریم و چاره ای جز انتظار برای گذر این زمان ها نداریم.

مثلا وقتی با یکی قرار دارید و شخص مقابلتون دیر میکنه شما با زمان مرده مواجه شدید.

یا مثلا وقتی که در تاکسی هستید و هیچ کاری جز انتظار برای رسیدن به مقصدتون ندارید شما با زمان مرده مواجه هستید .

اکثر ما دانشگاه را تجربه کردیم و همیشه ترم هایی بوده که بین کلاس هامون زمان طولانی رو باید هدر میدادیم. این زمان ها هم به نوعی زمان های مرده هستند.

در نتیجه همه ما ناخواسته دچار زمان های مرده میشیم پس مهمه که یاد بگیریم که چطور این زمان هارو زنده کنیم.

خوب حالا می خواهیم چند تا راهکار بدیم برای اینکه بتونیم زمان های مرده ای رو که خارج از کنترل ما  ایجاد میشوند رو مدیریت بکنیم و ازشون به بهترین نحو استفاده کنیم .

 کنترل استرس:

استرس

 اغلب وقتی در چنین شرایطی قرار می گیری که با زمان مرده روبرو  شدی،  به دلیل مشغله های فکری و مشغله‌های کاری که داریم ممکن استرس وجودت رو بگیره و به همین دلیل اول از همه باید یاد بگیری که این استرس رو کنترل کنی. اما چطوری ؟ خوب خیلی ساده است اول از همه باید تنفس شکمی رو یاد بگیری. تنفس شکمی چه جوریه ؟ اون رو هم الان بهتون میگم.

روش درست نفس کشیدن، نفس کشیدن شکمی هستش. وقتی شما نفس می کشی باید موقع دم شکمت برآمده بشه و موقع بازدم شکمت فرو بره. به خیلی‌ها به موقع نفس کشیدن  سینه خودشون رو بالا و پایین می کنند که این روش نفس کشیدن از لحاظ آناتومی اشتباه هستش چرا که ما نمی تونیم از تمام حجم شش ها استفاده کنیم این کار رو میتونی خیلی راحت خودت امتحان کنی و ببینی در کدوم حالت نفس بیشتری داری.

 تنفس شکمی باعث کاهش ضربان قلب میشه در نتیجه باعث میشه که استرست رو کنترل کنی.

 شاید با خودت بگی استرس چه ربطی به زمانهای مرده داره؟ از اونجایی که استرس تاثیر شدیدی روی روحیه و روی جسمت میزاره ممکنه باعث بشه ادامه روزت خراب بشه و روز پر استرسی رو پشت سر بگذاری به خاطر همین کنترل استرس در مواقع مواجهه با زمانهای مورده خیلی مقوله مهمیه که این کار رو خیلی راحت با تنفس شکمی می تونی انجام بدی.

برنامه ریزی برای آینده:

برنامه ریزی

 زمان های مرده یکی از بهترین زمان ها برای چیدن برنامه آینده زندگیه. این زمان‌ها خودشون خارج از برنامه ریزی قبلیت هستند و از این زمان‌ها می تونی به بهترین نحو برای برنامه ریزی آینده استفاده کنی تا زمانی را که اضافه در طول همان روز ایجاد کردی برای کارهای عقب افتاده خودت استفاده کنی.

تماس های ضروریت رو بگیر:

تماس

از اونجایی که زمان های مرده نمیشه کار های مهم رو انجام داد بهتره در این زمان ها کار های ضروری رو انجام بدی. کار های ضروری کار هایی هستن که از اهمیت کمتری برخوردارن، در نتیجه میتونیم باهاشون زمان های مردمون رو زنده کنیم. یکی از این کار های ضروری همین تلفن زذن هاست که در حالت عادی کلی وقتت رو میگیره ولی وقتی از زمان های مرده برای  زنگ زدن استفاده کنی خیلی از برنامت جلو میوفتی.

با موبایلت بازی کن:

بازی

بازی کردن یکی از بهترین راه ها برای کاهش استرسه از طرفی وقتی بازی می کنی متوجه گذر زمان نمیشی پس دچار اعصاب خوردی زمان های مرده هم نمیشی. شاید بگیر که بازی کردن کار درستی هست اصلا. خب معلومه که هست. بازی کردن برای تمام سنین و تمام افراد در شغل های مختلف پیشنهاد میشه. مثلا رابرت کیوساکی مدیریت مالی رو در غالب یک بازی جالب طراحی کرده که شما با انجام این بازی به راحتی مدیریت مالی رو یاد میگیرید.

مدیتیشن کن:

مدیتیشن کردن هم کمکت میکنه که آرامش بگیری و استرس رو بتونی کنار بگذاری همینطور بتونی تمرکزت رو روی کارهات بذاری و برای ادامه روزت انرژی جذب کنی. در مورد مدیتیشن حتما توی گوگل سرچ کن.

حرکت کششی و ورزش کن:

ورزش

دیگه کلیشه ایش نمی کنم؛ خودتون تاثیر ورزش رو بهتر از من میدونید.

تعامل اجتماعی داشته باش:

چی بهتر از صحبت کردن و تعامل داشتن با دوستاس واقعا؟ پس پاشو بورو با دوستات صحبت کن و حالشو ببر

یادبگیر:

یادگیری

این زمان ها بهترین فرصت برای کتاب خوندن، پادکست گوش دادن و کلی کار های آموزشیه. از این فرصت ها حتما استفاده کن هم خودت رو زنده کن و هم زمانت رو..

 

و در آخر منتظر تجربیات و نظرات خوشگلت زیر این پست هستم.

سپاس، امیرعلی

امیرعلی بهلگردی
امیرعلی بهلگردی

کانال تلگرام رو داشته باشی ازمون عقب نمیمونی (یواشکی قندشکن بزن) عضویت در کانال تلگرام

مطالب زیر کاملت میکنه :

از آن جایی که سایت ما یک سایت آموزشی هست فقط دیدگاه هایی تایید خواهند شد که شرایط زیر را داشته باشند:
 • محتوا صرفا جنبه آموزشی داشته باشد.
 • دیدگاه حاوی تجربه و دانش و ایده شما باشد.
 • دیدگاه شما مطلبی را به مطلب ما اضافه کند.
هر گونه محتوایی غیر از این تایید و ثبت نخواهد شد.

نظرات کاربران

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :

  عضویت در امیرعلی نیوز

  با عضویت در امیرعلی نیوز از همه چیمون با خبر باش...