0

هدفگذاری اسمارت (SMART)

دسته بندی ها : هدفگذاری ۱۲ تیر ۱۳۹۸ امیرعلی بهلگردی 203 بازدید
هدفگذاری اسمارت

در زندگی و شغل و یا هر جایگاهی در زندگی که باشی هدف داشتن باعث میشه که انگیزه برای ادامه دادن داشته باشی و بتونی روی مسائل مهم پیش روت تمرکز کنی. این هدفه که به زندگی هر کسی نظم میده و باعث میشه تمام ابعاد وجودیش رو به سمت تعالی که در ذهنش مجسم کرده حرکت کنه.

اگر آدم اهل رشدی باشی قطعا میدونی که هدفگذاری یکی از مهم ترین کار هایی هستش که هر آدم موفقی انجام میده و دائم اهدافش رو چک میکنه تا اون هارو مطابق خود واقعیش تنظیم کنه. اما این هایی که گفتم همش او چیزیه که از بیرون دیده میشه یعنی اینکه این ظاهر قضیست. هدفگذاری مقوله به نسبت پیچیده ای هستش و مهمه که دقت زیادی برای انجامش به کار بره .حالا در این مقاله می خوام باهات درباره هدفگذاری اسمارت (SMART) صحبت کنم و باهم یادبگیریم چطور با این متد هدفگذاری کنیم. جالبه بدونی کخه خوبی این نوع هدفگذاری اینه که به شدت بهت کمک میکنه که انرژی خودت رو پیرامون هدفت سازماندهی کنی.

در اواخر قرن نوزدهم، فیلسوف مشهور آمریکایی البرت هابارد (Elbert Hubbard) متوجه شد که خیلی از مردم در تلاش هاشون شکست میخورند. آنها شکست می خوردند نه به این دلیل که هوش و یا شجاعت انجام کاری را نداشتند، بلکه به این دلیل که انرژی خودشون رو در در راستای یک هدف قرار نمی دادند.چیزی که مردم نیاز داشتند، راهی برای سازماندهی تلاش های خودشون، برای بهبود شانس موفقیت شون بود. تا اواخر قرن بیستم خبری از هدفگذاری SMART نبود.

اختصار SMART برای اولین بار در نوامبر ۱۹۸۱ در اسپکین، واشنگتن ثبت شد. جورج تی. دورن، مشاور و مدیر سابق برنامه ریزی شرکت برق واشنگتن، مقاله ای با عنوان “یک راهکار S.M.A.R.T برای نوشتن اهداف و اهداف مدیریتی” منتشر کرده است. (کلمه SMART در زبان انگلیسی به معنی “هوشمند” است.)

جناب جرج در مقاله خودش درباره هدفگذاری اسمارت (SMART) به هوشمند سازی اهداف تاکیید زیادی میکنه و به تمام اقشار جامعه تاکید میکنه که حتما اهداف زندگی خود را اسمارت کنند.

SMART یک معنی قطعی ندارد در واقع، کلمات در داخل مخفف در طول زمان تغییر کرده اند. و آنها تا حدودی بسته به فردی که از این اصطلاح استفاده می کنند متفاوت هستند.

هر حرف از کلمه  SMART  سر واژه یک واژه انگلیسی است. اول بذارید این کلمه هارو بهتون بگم.

Specific ⇐ S : مشخص : هدف باید کاملا مشخص باشد و مطابق با اون چیزی که شما هستید تعیین بشه.

Measurable ⇐ M : قابل اندازه گیری : هدف شما باید با اعداد و ارقام ریاضی قابل اندازه گیری و تفهیم باشه.

Achivable ⇐ A : هدفت باید قابل دستیابی و منطقی باشه.

Realistic⇐ R : هدف و هدفگذاری باید واقع‌گرایانه باشه.

Time_Based ⇐ T : باید برای هدف های اصلی و هدف های کوچکتر زمان رسیدن تعیین کنی.

هدفگذاری اسمارت

در برخی از مقالات ممکنه SMARTER رو هم ببینید که دو حرف اضافه تر هم داره. مفهوم این دو واژه به شرح زیره:

Evaluated ⇐ E : ارزیابی کردن

Reviewed⇐ R : بازبینی

بدو بورو یه کاغذ قلم بیاررر..

خب ما طوری پیش میریم که شما اهداف خودت رو قبلا مشخص کردی و میخوای این اهداف رو کامل کنی.

اگر نیاز به مطالعه بیشتر در مورد اهداف داری اینجا کلیک کن.

specific

فاکتور اول، Specific:

برای اختصاصی کردن هدفت در سیستم هدفگذاری اسمارت (SMART) باید حواست باشه که هدفت متناسب با خودت باشه. میدونم خیلی سخته فهمیدن و انجام این مسئله ولی هدفگذاری نیاز به این داره که تجرش کنی و دائم اهدافت رو کنترل کنی تا بتونی هدفت رو با خودت سازگار کنی . زیاد در گیر این قسمت اسمارت نشو و فقط یک کاغذ بردار و شروع کن به نوشتن اهدافت. کم کم با گذر زمان میتونی هدفت رو با خودت سازگار کنی. هیچ کس توی دنیا اول راهش نمیدونسته واقعا میخواد چیکار کنه.اگر بخوام یک راهنمایی ساده بهت بدم اینه که از خودت سوالاتی بپرس که با << چ >> شروع میشن مثل:

چه کسی: چه کسی در این هدف دخیل است؟
چه: من چه می خواهم انجام دهم؟
چه جایی: کجا این هدف به دست می آید؟
چه وقتی: وقتی میخواهم این هدف را به دست بیاورم؟
چرا: چرا میخواهم این هدف را به دست بیاورم؟

 

measuerable

فاکتور دوم، Measurable:

مقدار هدف مهمه ولی یادت باشه که هر هدفی رو نمیشه بهش مقدار داد(برای تموم قسمت ها اینطوریه تقریبا). مثلا باید بگی برای سال دیگه میخوام درآمدم رو از ۱ میلیون تومن به ۲ میلیون تومن برسونم. اینطوری به هدفت مقدار دادی و تونستی به یک عدد برسی. یادت باشه که مقدار دادن با زمان دادن فرق میکنه که در قسمت آخر بهش رسیدگی می کنیم. این چند تا سوال رو هم میتونی از خودت بپرسی:

چقدر و چه مقدار؟
چگونه می توانم بدانم که آیا به هدفم رسیده ام؟
شاخص پیشرفت من چیست؟

achivable

فاکتور سوم، Achivable,:

در دسترس بودن، قابل دستیابی بودن و از این قبیل کلمات، مربوط به این قسمت میشه. باید به این فکر کنی که اصلا میتونی به این هدف لعنتی برسی یا نه؟ مثلا اگر بگی من الان درآمدم ۱ میلیون تومنه خیلی غیر منطقیه که بگی تا آخر امسال میخوام درآمدم رو به ۱۰ میلیون تومن برسونم. باید سعی کنی که هدفت قابل دسترسی باشه. البته از من میشنوی سعی کن هدفت رو یک یا دو پله بالاتر از توانت مشخص کنی تا خودت رو مجبور کنی بیشتر یاد بگیری و بیشتر تلاش کنی ولی اگر فکر میکنی هدف بالاتراز توانت ممکنه اذیتت کنه این کار رونکن. قبل از اینکه این قسمت رو تموم کنیم باید یک کاری بکنی. بشین و داشته هات رو بنویس. هر چیزی یا هر کسی که توی زندگیت داری و میتونی روش حساب کنی. اینطوری خیلی بهتر میتونی تصمیم بگیری. سوالات زیر میتونه کمکت کنه:

آیا من منابع و توانایی های لازم برای دستیابی به هدف را دارم؟ اگر نه، چه چیزی از دست رفته است؟
آیا دیگران قبلا در این مقوله موفق بوده اند؟

realistic

فاکتور چهارم، Realistic:

یک هدف SMART باید واقع بینانه باشه، چون با توجه به منابع و زمان موجود، می توان این هدف را به واقع بدست آورد. “یک هدف SMART می تواند واقعی باشد اگر باور کنید که می توان آن را انجام داد”. این سوالات رو از خودت بپرس:

آیا هدف واقع گرایانه و در دسترس است؟
آیا هدف قابل دستیابی با توجه به زمان و منابع است؟
آیا شما قادر به رسیدن به هدف هستید؟

Time based

فاکتور پنجم، Time-based:

هدفت باید دارای زمان شروع به انجام و هدف دستیابی داشته باشه و الا انگیزه انجام هدف گرفته میشه. سعی کن زمانبندی هارو واقع بینانه انجام بدی. این سوالات میتونه خیلی کمکت کنه:

آیا هدف من مهلت دارد؟
با چه زمانی میخواهید به هدف خود برسید؟

امیرعلی بهلگردی
امیرعلی بهلگردی

کانال تلگرام رو داشته باشی ازمون عقب نمیمونی (یواشکی قندشکن بزن) عضویت در کانال تلگرام

مطالب زیر کاملت میکنه :

از آن جایی که سایت ما یک سایت آموزشی هست فقط دیدگاه هایی تایید خواهند شد که شرایط زیر را داشته باشند:
 • محتوا صرفا جنبه آموزشی داشته باشد.
 • دیدگاه حاوی تجربه و دانش و ایده شما باشد.
 • دیدگاه شما مطلبی را به مطلب ما اضافه کند.
هر گونه محتوایی غیر از این تایید و ثبت نخواهد شد.

نظرات کاربران

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :

  عضویت در امیرعلی نیوز

  با عضویت در امیرعلی نیوز از همه چیمون با خبر باش...