0

برای موفقیت از کجا شروع کنیم؟

دسته بندی ها : پراهمیت ۵ تیر ۱۳۹۸ امیرعلی بهلگردی 256 بازدید

برای موفقیت از کجا شروع کنیم

امروز می خوام باهات درباره اینکه برای موفقیت از کجا شروع کنی صحبت کنم.

فارغ از اینکه کجا زندگی می کنی، چه سنی داری و شرایط زندگیت چجوریه؛ رسالت توئه که تعیین میکنه چجوری خوشحال و موفق بشی.

اما موفق بودن فقط به معنی  پولدار بودن نیست. موفقیت یعنی اینکه خواسته هات رو دنبال کنی و یک زندگی هدفمند داشته باشی و از زندگی در زمان حالت لذت ببری.

حالا توی این مقاله می خوام باهات درباره شروع قرار گرفتن در مسیر موفقیت صحبت کنم.

بحث امروزمون به چهار قسمت تقسیم میشه و در هر قسمت درباره مسائل مختلف صحبت می کنم.

 قسمت اول: گسترش و قرارگیری در راه موفقیت

 ۱_ احساس خودت رو شناسایی کن:

قبل از اینکه به موفقیت برسی باید متوجه بشی که منظورمون از موفقیت چیه؟ امروزه خیلی سخته که ما بخوایم بفهمیم واقعا چه هدفی در زندگی داریم اما وقتی که احساسات و اون چیزهایی که برایمون جذاب هستند و همینطور ارزش هامون رو پیدا کنیم کمک بسیار شایانی به ما می کنه تا معنی زندگی رو بفهمیم.  اگر در فهم اینها مشکلی داری از خانواده، دوستان و نزدیکانت کمک بگیر. این سوالات رو از خودت بپرس:

دوست داری چه میراثی از خودت به جا بگذاری ؟

چگونه دوست داری به خاطرها آورده بشی ؟

چگونه دوست داری جامعه خودت رو به محلی بهتر برای زندگی تبدیل کنی ؟

از چه مباحثی در دوران تحصیل یا در دوران مطالعات خود لذت می بردی و این مباحث باعث می شدند که حس بهتری در تو ایجاد بشود؟ چرا اون ها رو دوست داشتی ؟

به این مسئله فکر کن که به عنوان مثال در حال تمرین با یک گروه موسیقی هستی. آیا به دلیل علاقه به موسیقی این کار رو انجام می دهی یا به دلیل علاقه به کار با گروهی سعی می کنی مشارکت داشته باشی.

 

 ۲ _ یک لیست از اهدافت  و کارهایی که باید برای رسیدن به اون ها انجام بدی بنویس:

مطمئن بشو که به اهداف کوتاه مدت بلند مدتت فکر کردی. سعی کن فراتر از اهداف مالی و اهداف حرفه‌ای فکر کنی. مثلاً به اهدافت در روابطت و اهدافی که برای توسعه فردی در نظر داری تا خودت رو بهتر کنی فکر کن. به این فکر کن که چه چیزهایی رو می‌خوای تجربه کنی یا چه چیزهایی رو می خوای یاد بگیری. برای خودت یک خط زمانی مشخص کن که تا چه زمانی باید به اهدافت برسی.

می‌تونی از روش هدف گذاری اسمارت (SMART) استفاده کنی.

سعی کن اهدافت رو بشکنی یعنی اگر میخوای جهان رو بگردی اول دنبال این باش که پولی رو ذخیره کنی. این یعنی شکستن اهداف و تقسیم کردن اونها به اهداف کوچکتر.

 

 ۳_ هدفمند زندگی کن:

برای رسیدن و دستیابی به آرزوها باید به رفتارهای خودت توجه کنی.از خودت بپرس کاری که من انجام می دهم زندگی من رو به سمتی که می‌خواهم پیش می‌برد؟

اگر دائم احساس کسالت می‌کنی و فقط منتظری که روزت شب بشه و دائما درحال رویاپردازی در مورد آینده و اهدافت هستی احتمالاً یکی از دلایل مهم آن این است که رفتارت متناسب با خودت و اهدافت نیست.

برای وقتت ارزش قائل شو. سعی کن زمان های آزادت رو برای کارهایی بذاری که از اون ها لذت می بری تا اینکه وقتت رو هدر بدی. برای مثال به جای صرف کردن وقت برای تماشای تلویزیون دنبال سرگرمی های بهتر باش یا با دوستانت وقت بگذرون.

خودت رو بر اساس تعاملات اندازه‌گیری کن نه بر اساس دستاورد آن. تمام ابعاد زندگی دارای دستاورد  نیستند اما مهم این است که رفتاری که از خودت نشون میدی برات لذت بخش باشه و تعاملاتت رو بیشتر کنه.

به یاد داشته باش که خیلی خوبه که هر از گاهی هیچ کاری نکنی و هدفمند اهمال کاری کنی. این کار بهت کمک می کنه تا بیشتر در تخیلاتت بچرخی و بیشتر به خودت پی ببری همچنین کمک می کنه تا یک تعادل بین اون چیزی که هستی و کاری که می خوای انجام بدی ایجاد کنی.

 

 ۴_ به تعهداتت پایبند باش:

برنامه ریزی کردن کافی نیست. پایبندی به این برنامه ریزی خیلی مهم تره. کاری رو که می تونی انجامش بدی به خودت یا دیگران قولش رو بده، همین‌طور اگر نمی‌تونی کاری رو انجام بدی فکرش رو از سرت بیرون کن. با خودت و اطرافیانت روراست و بر محدودیت های خودت واقف باش.

سعی کن هیچ برنامه ای رو کنسل نکنی یا حداقل در یک مدت کوتاه دوباره این کار رو نکن.

به تعهدات خودت پایبند باش و اون ها رو بنویس و جایی نصب کن که دائماً جلوی چشمت باشن.

 

 قسمت دوم: فرایند های محیطی

Image result for motivation friends

 ۱_ دانش آموخته باش:

دانش آموخته بودن بهت علم، مهارت و اعتبار میده تا بتونی نهایت پتانسیل های خودت رو به دست بیآری. مثلا در مباحث مالی؛ آمار نشون میده که هرچی میزان تحصیلاتت بالاتر باشه پولی که در میاری هم بیشتر میشه.

البتع  نیاز نیست که همه آموزش ها رسمی باشن. سایر برنامه ها و دوره هایی که شرکت میکنی هم می‌تونن در درآمدت تاثیر بسزایی داشته باشن.

برای لذت بیشتر از زندگی آموزش ببین. هرچی بیشتر بدونی سوالات بیشتری برات درباره دنیای پیرامونت پیش میاد و دنیای پیرامونت برات جذاب تر میشه.

 

۲_ درآمد خودت رو مدیریت کن:

اینکه یاد بگیری چطوری پول خودت رو مدیریت کنی کمکت میکنه در دراز مدت اطمینان مالی داشته باشی، فارغ از اینکه در آمد جدایی در کنار پس اندازت داری.

هزینه های ماهیانه خودت رو پیگیری کن. هزینه های ماهیانه رو از درآمد ماهیانت تفریق کن تا بفهمی در ماه چقدر خرج داری. همینطور میتونی تراکنش های آخر حسابت رو بگیری تا ببینی چطور در حال خرج کردن درآمدت هستی. این کار بهت کمک می کند تا از ولخرجی بپرهیزی.

وقتی در حال حساب کتاب حقوق ماهیانت هستی؛ سایر خرج های جانبی از قبیل بیمه مالیات قرض ها و وام هات رو هم در نظر بگیر. عدد نهایی عددیه که باید روی اون  برنامه ریزی کنی.

عقب نشینی مالی کن: اگر احساس می کنی که پول کافی برای پوشش دادن خرج هات به دست نمیآری، نگاهی به خرج هات بنداز تا ببینی چه جاهایی می تونی خرج ها رو کنترل کنی یا در واقع عقب‌نشینی مالی کنی.

پول ذخیره کن:هر ماه، باید بخشی از درآمد ماهیانت رو ذخیره کنی. می تونی از مدیر یا کارفرمات درخواست کنی تا بخشی از درآمدت رو مستقیما به حساب پس اندازت بریزند.

با احتیاط سرمایه‌گذاری کن: اگر محل کارت یک طرح پس انداز بازنشستگی رو ارائه میده، درآمد اضافیت رو به اونجا واریز کن.

 

 ۳_ زمان خود رو مدیریت کنیم:

کارها رو برای دقیقه ۹۰ گذاشتن باعث می شه که با استرس مضاعف و همینطور افزایش احتمال خطاها و سهل‌انگاری مواجه بشی. وقتی زمان خودت رو مدیریت می کنی ، وقت کافی برای انجام کارهات با راندمان بالا رو خواهی داشت.  برنامه ریزی هفتگی، روزانه و ماهانه داشته باش.

به کمک تلفن همراهت یادآور یا REMINDER تنظیم کن. همینطور از ساعت های دیجیتال استفاده کن تا بتونی زمان رو بهتر مدیریت کنی.

یک لیست از کارهای روزانت تهیه کن و بعد از انجام هر کدوم یک تیک کنارش بزن و نشون بده که این کار کامل شده. این کار بهت انگیزه ادامه کار میده و در سازمان یافته بودنت بسیار موثره.

 

درباره مدیریت زمان اینجا بیشتر بخون

 قسمت سوم: فرآیندهای درونی

Image result for motivation

۱_ از لحظاتت لذت ببر:

اگر در گذشته موندی یا  در تمام روز در مورد آینده رویا پردازی می کنی، در حال از دست دادن لحظه حال خودت هستی.

به افکار منفی که به اون ها فکر می‌کنی توجه کن و اون ها رو بنویس و سعی کن از اون ها گذر کنی  و از لحظه کنونی خودت لذت ببری. اگر یک فکر منفی در سرته اون رو بپذیر و به اون برچسب تفکر منفی و مخرب بزن و سعی کن اون رو از بین ببری. تمرین های متداول ذهنی و یا مدیتیشن باعث می‌شود که این احساسات شما کمتر شوند و به شما اجازه کنترل اون ها رو می دهد.

عادت کن به جزئیات کوچیک اطرافت هم توجه کنی. از تابش آفتاب روی پوستت، پیاده روی، از غذایی که می خورید لذت ببری. توجه به چنین چیزهایی باعث می‌شه ذهنت رو رام کنی و از حال خودت لذت ببری.

 

 ۲_ زندگی خودت رو با زندگی دیگران مقایسه نکن:

متاسفانه مردم زندگی و موفقیت خودشون رو با زندگی و موفقیت دیگران مقایسه می‌کنن. اگر میخوای احساس خوشبختی کنی دست از مقایسه ها بردار و بدون در زمان سنت با توجه به علمی که داری در بهترین شرایطی، باید زندگی رو خودت برای خودت به ارمغان بیاری.

ما آدم ها علاقه داریم تا قعر زندگی خودمون رو با اوج زندگی دیگران مقایسه کنیم؛ فارغ از اینکه چقدر انسان های موفق و خوشحال هستند که پشت صحنه زندگیشان سرشار از تراژدی ها، نا امنی ها و سایر سختی های زندگی است.  این مسئله رو جدی بگیر و بینشت نسبت به خودت و سایرین رو عوض کن.

به جای اینکه خودتان رو با افراد بهتر از خودتون مقایسه کنی به این فکر کن که انسان هایی هم هستن که خونه ندارن، دچار بیماری هستن و در حال مبارزه با فقر هستن. این کار کمکت می‌کنه که به جای داشتن احساس بد، احساس خرسندی داشته باشی. برای این که احساس بهتری داشته باشی می تونی فعالیت های داوطلبانه  کنی تا هم نسبت به خودت و هم نسبت به زندگیت احساس بهتری داشته باشی.

 

۳_ نعمت ها(دستاورد های) خودت رو بشمار:

مهم نیست که چقدر در زندگی به دست آوردی، همیشه احساس ناکامی خواهی داشت اگر فقط روی نداشته ‌هات تمرکز کنی. در عوض، هر روز زمانی رو برای سپاس گفتن چیزهایی که داری، اختصاص بده. فراتر از موارد مادی فکر کن. قدردان عزیزانت و خاطرات شادی که با هم داشتید باش.

 

قسمت چهارم: موفقیت خود رو محقق سازد

Related image

۱_مراقب سلامتی خودت باش:

یک  بدن سالم  پشتیبان یک ذهن سالمه. یک رژیم سالم رو دنبال کن و اطمینان حاصل کن در مصرف هیچ ماده مغذی کمبود نداری. رژیم غذایی ناسالم موجب ضعف و کمبود انرژی ، کمبود تمرکز ، مشاجره و دعوا بحث یا در کل خلق و خوی تند میشه. با مراجعه به متخصص تغذیه و متخصص بهداشت از این مشکلات پیشگیری کن. سعی کن حرکات ورزشی داشته باشی ولی این مهم است که تناسب اندامت رو با توجه به علاقه خودت حفظ کنی.

 

۲_ فرصت ها رو دریاب:

اگر فرصتی برای درخشیدن در زندگی داری اون رو دریاب. اگر احساس می‌کنی زمان و انرژی لازم برای استفاده از یک فرصت رو نداری از خودت بپرس: این کار به هدف نهایی من کمک می کنه یا نه ؟ اگر اینطور بود فارغ از هرگونه تعهد از این فرصت استفاده کن و کار لازم رو انجام بده.

به یاد داشته باش  شانس فقط یکبار در خونت رو میزنه و  نمی تونی اون رو برای بعد ذخیره کنی.

این به این معنی نیست که از  محیط امن خودت تحت هر شرایطی خارج بشی. این به این معنیه که وقتی شرایط مطلوبی برای پیشروی می بینی  بهش بله بگی.

 

 ۳_ اطرافت رو با آدم های مثبت پرکن:

با افرادی دوست شو که اون ها رو تحسین می کنی. اون هایی که شاد، مهربان، بخشنده و موفق در کار و جنبه های مختلف زندگی شان هستند. با افرادی بگرد که اونن چیزی که می خواهی به دست بیاری رو به دست آوردند یا اینکه با تو مسیر و هدف مشترک دارند. نگذار که حسادت سر راهت قرار بگیره. موفقیت هیچ کسی تهدید کننده تو نیست.

وقتی با کسی دوست میشی از خودت بپرس آیا این آدم احساس من رو بهتر می‌کنه و به من انگیزه می‌ده، ذهن من رو مثبت میکنه، به من اعتماد به نفس میده یا نه؛ اینکه من رو خسته می کنه ، انرژی من رو می گیره. انتخاب کن که با انسان های مثبت وقت بگذرونی نه با افرادی که ازت انرژی می گیرن.

اگر دوستان یا خانواده ای داری که همیشه احساست رو نسبت به خودت بد می‌کنند زمانی که با اون ها می گذرونی رو محدود کن. همچنین مطمئن شو که روابطت به تو در رسیدن به هدفت کمکت می کند و  استرس زندگی رو ازت می‌گیرند؛ اگر غیر از اینه باید در روابطت با این افراد  تجدید نظر کنی.

دنبال افرادی بگردید که بتونن تجربیات کاربردی بهت بدن. اگر فکر می کنی می تونی از کسی چیزی یاد بگیری از اون ها سوال بپرس و از اون ها بخواه که بهت مشاوره بدن.

 

 ۴_ برای افراد دور و برتان مرز نعیین کن:

به دنبال رفع نیازهای خودت باش و در این میون به دیگران هم توجه کن؛ اما مراقب باش که مورد سوء استفاده دیگران قرار نگیری. به یاد داشته باش، که آدم خوبی بودن به این معنی نیست که هر رفتار و حرفی رو از جانب دیگران بپذیری یا تحمل کنی.

مراقب باش که تو هم به مرز هایی که دیگران برای خوشدون تعیین می کنن احترام بگذاری. اگر می خواهند کاری رو تنها انجام بدهند یا نیاز به تنهایی دارند به آن ها احترام بگذار.

 

خب…..

و در اینجا صحبت‌های من تموم شد و امیدوارم که مطالب برات کافی بوده باشه و بتوانی به درستی از مطالب استفاده کنی. حتما نظرات و تجربیاتت رو درباره این پست برای من در کامنت ها بنویس چون که تجربیات و نظراتت واقعا ارزشی فراتر از اون چیزی که فکر میکنی برای من داره.

 

سپاس امیرعلی

منبع مقاله:

https://www.wikihow.com/Be-Successful-in-Life

امیرعلی بهلگردی
امیرعلی بهلگردی

کانال تلگرام رو داشته باشی ازمون عقب نمیمونی (یواشکی قندشکن بزن) عضویت در کانال تلگرام

مطالب زیر کاملت میکنه :

از آن جایی که سایت ما یک سایت آموزشی هست فقط دیدگاه هایی تایید خواهند شد که شرایط زیر را داشته باشند:
  • محتوا صرفا جنبه آموزشی داشته باشد.
  • دیدگاه حاوی تجربه و دانش و ایده شما باشد.
  • دیدگاه شما مطلبی را به مطلب ما اضافه کند.
هر گونه محتوایی غیر از این تایید و ثبت نخواهد شد.

نظرات کاربران

  1. چه مقاله‌ی پرمحتوا و کاملی بود.
    ممنونم از ترجمه خوبت امیرعلی بهلگردی عزیز
    عالی بود
    مخصوصا قسمت سومش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در امیرعلی نیوز

با عضویت در امیرعلی نیوز از همه چیمون با خبر باش...